Ortaçağ’a Yolculuk – Cortona

Posted on Updated on

cortona

Benim İtalya’da en çok merak ettiğim bölge Toscana’ydı. Çünkü benim için gerçek İtalya Milano’dan ziyade kırsal, pastel tonlardaki köy hayatıydi; defalarca festival filmlerinde izlediğim. Ama Toscana öylesine güzel, öylesine doğal ve öylesine büyük ki orası için başlıbaşına bir tatil programı yapmak gerekir. Bizimse 2 günümüz vardı. Ve bunu doya doya Cortona da geçirmek istedik. Toscana’nın en eski kasabalarından olan Cortona, liseye başladığım yıl izlediğim La Vita e Bella ‘dan sonra hep hayalimdi. 

Bizim güzergahımız Roma’dan Floransa’ya doğru olduğu için bu güzergahı tren yada hızli trenle değil de arabayla katetmek güzel olacaktı.  Tabi bir de Özgür’ün o uçsuz bucaksız yeşillikler arasındaki yolda audi kullanma isteği var =) ( avis ‘in amerika’dan sonra italya’da da bize yasattığı sorunu italya’ notlarının sonunda ayrıntılı anlatacağım ki tuzaklarına düşmeyin.)

Araba kiralamak istemiyorsanız termini’den tren seferleri de var. Ama inanın bana o yolu arabayla katetmek harika. İstediğiniz zaman yoldan çıkıp İtalyan köyleri arasında kaybolabilirsiniz. Bizim yolculuğumuz bu nedenle saatlerce uzadı. Ama Orte’nin, Orvieto’nun cazibesi karşısında yoldan çıkmamak mümkün olmuyor.

orte

Cortona’da otel ararken dikkatimi çekmişti, merkezdeki oteller haritada bir bölgede toplanmıştı, diğerleri daha uzak bir mesafede dağılmış daha büyük oteller yada pansiyon tipi otellerdi. Cortona’ya vardığımızda nedenini anladım.

cortona

cortona

Cortona, dağın tepesine kurulmuş, surlar içerisinde, M.Ö 600’lerden kalma, bir ortaçağ kenti görünümünde.  Dolambaçlı virajlı yoldan çıktığımızda muhteşem bir manzarayla karşılaştık. Manzaranın etkisinden kurtulup etrafımıza baktığımızda yoğun bir trafik olduğunu, herkesin park yeri aradığını farkettik. Anladık ki surların içine araç girmesi yasak. İçeriye sadece kasabanın içerisindeki dükkanlara, otellere mal getiren araçlar ve orda yaşayanların araçları kısa süreliğine girebiliyor.

cortona

Kasabanın kapısından girip, daracık yokuşu çıkarken burnunuza resmen ortaçağ kokusu geliyor. Başka bir dünyaya adım attığınızı anlıyorsunuz. Kalacağımız otel Otel Italia tam da o yokuşun tepesinde, meydandaydı. Resepsiyonist oda anahtarımızın yanında bir anahtar daha verdi. Otelin anahtarını. Geç gelecek olursak diye. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, otelin ev yapımı kruvasanları ve kendi peynirleri inanılmazdı. Otel yemek pişirme, şarap tadım gibi farklı paketler de içerdiğinden bu konuda oldukça iyiler.

cortona kruvasan

otel italia

Gittiğimiz tarih tam da Italya’nın kurtuluş günü tatiline geldiği için sokaklar Roma’da da olduğu gibi inanılmaz kalabalıktı. Zaten bu tarihlerde otel bulmak da çok zor olmuştu, ama bu kadar kalabalığı beklemiyordum açıkçası. Cortona bizim Bozcaada’mız gibi. Yabancı turist yok denecek kadar az, kendi mudavimleri var, hayranları var.

cortona

cortona

cortona

Dolaşırken bütün sokaklara girmek istiyorsunuz, hepsi o kadar güzel ki… Bir de kendine özgü bir kokusu var, sizi gotik dönemlerde hissettiren.. Ve 2600 yıllık tarihine rağmen yaşayan bir kasaba olması da ayrı bir güzel…

cortona

cortona

cortona

Cortona

cortona

cortona

Daracık sokaklardaki merdivenlerden çıkarken yüzyıllar arasında yolculuğa çıkıyorsunuz, bazen göge kadar çıkabilirmişsiniz gibi hissediyorsunuz…

cortona

cortona

cortona

Herşey o kadar tarihi ki antikacı bile sıradan bir dükkan gibi görünüyor.

cortona

Toscana toprakları o kadar bereketli, o kadar verimli ki yetiştirilen her ürün ayrı lezzetli. Sanki daha önce yediğiniz herşey sahte, hepsi yapay.

cortona

cortona

Bu kadar lezzet arasında restauranların ekstra birşey yapmasına gerek yok, sofraya ne gelse enfes. Fiyatlarsa lezzetle kıyaslanamayacak kadar ucuz. Örneğin Toscana’nın kendi peynirlerinden yapılmış bir pizzanın fiyatı 5 euro. Şarap deseniz en alası Toscana’da zaten. O yüzden rahatlıkla beğendiğiniz herhangi bir restauranta, bir cafeye girip oturabilirsiniz.

cortona

cortona

cortona

la-saletta-cortona

cortona

Cortona’da sokak sokak gezmek, cafelerde uzun uzun sohbet etmek, şarapları, peynirleri kıyaslamak dışında yapılacak en güzel aktivitelerden biri de meydandaki merdivenlerde oturup sokaktakileri izlemek =)

cortona

Cortona’da yediğim herşeyi eve getirmek istedim ama mümkün değildi=(

cortona

Her tatilin bir “en iyi”si oluyor. Geçen California tatilinde Carmel by the Sea’ydi mesela. Bu tatilinki de Cortona oldu. Kalbim orda kaldı.

Zen…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s